1 trymestr

12 rad na pierwszy trymestr ciąży

Właśnie się dowiedziałaś, że jesteś w ciąży? Gratulacje! Cieszysz się, ale… No właśnie, pewnie masz mnóstwo pytań. Ten tekst ma rozwiać twoje wątpliwości.
Niektóre dziewczyny twierdzą, że czuły, iż są w ciąży, już kilka dni po zapłodnieniu. Skąd? Ich słodka tajemnica. Większości z nas tę wiadomość potwierdził test ciążowy lub lekarz. A że do tego czasu żyłyśmy „normalnie”, niejedna przyszła mama boi się, że zdążyła narozrabiać. Kilka drinków, seks, stresy – czy to nie zaszkodziło dziecku? Nie! A teraz pora na więcej szczegółów!
Jak obliczyć termin porodu?

To pewnie jedna z tych rzeczy, która cię teraz najbardziej interesuje. Od daty pierwszego dnia swojej ostatniej miesiączki odejmij trzy miesiące (np. 11 kwietnia – 3 miesiące = 11 stycznia). Do otrzymanej daty dodaj siedem dni (11 stycznia + 7 dni = 18 stycznia). Przewidywany termin porodu (lekarze używają skrótu PTP) to właśnie 18 stycznia. Pamiętaj jednak, że wyliczona data jest tylko orientacyjna. Z badań wynika, że jedynie jedno na 20 dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Reszta maluchów przychodzi na świat najczęściej w granicach dwóch tygodni od terminu właściwego (czyli między 38. a 42. tygodniem ciąży).

Czy to prawda, że po zajściu w ciążę nie powinnam gwałtownie rzucać palenia, tylko je ograniczyć?

Nieprawda! Palenie jest szalenie szkodliwe i każdy moment jest dobry na jego rzucenie – a ciąża to już wyjątkowo. Oprócz zagrożeń uniwersalnych dla palacza, czyli zwiększonego ryzyka zachorowania na raka i choroby serca, u maluszków, których mamy w ciąży paliły, powoduje ono zmniejszenie wagi urodzeniowej. Niska waga natomiast to główna przyczyna wielu problemów noworodków – z przedwczesnym porodem i opóźnieniami w rozwoju psychicznym i fizycznym włącznie. Mamy nadzieję, że wystarczająco cię nastraszyliśmy i nie sięgniesz już po papierosa.

Dlaczego ciągle jest mi niedobrze? Czy dziecko też się tak kiepsko czuje?

Nudności zazwyczaj pojawiają się około 6. tygodnia ciąży i trwają najczęściej do końca pierwszego trymestru. Odpowiada za nie prawdopodobnie podwyższony poziom niektórych hormonów (głównie hCG i progesteronu), rozciąganie mięśniówki macicy, rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego (co powoduje pogorszenie trawienia), nadmiar kwasu żołądkowego oraz wyostrzony zmysł powonienia. Zazwyczaj jest tak, że im większa ilość wydzielanych hormonów, tym większe nudności (dlatego częściej odczuwają je ciężarne w ciąży mnogiej). Nie bez wpływu pozostaje także wrażliwość na wymioty (kobiety z chorobą lokomocyjną bardziej narażone są na nudności w ciąży). Natomiast twoje marne samopoczucie w pierwszych miesiącach ciąży szczęśliwie nie przekłada się na formę maluszka. Cóż możesz zrobić, by poczuć ulgę? Przede wszystkim staraj się jadać często, by nie mieć pustego żołądka.

Kiedy zacznie mi rosnąć brzuch?

To sprawa bardzo indywidualna. Są mamy, którym brzuszek zaokrągla się już w 3. miesiącu, po innych nie widać ciąży nawet do połowy czasu jej trwania. I każda z tych sytuacji może być jak najbardziej w normie.

Kiedy zacznie mi rosnąć brzuch?

To sprawa bardzo indywidualna. Są mamy, którym brzuszek zaokrągla się już w 3. miesiącu, po innych nie widać ciąży nawet do połowy czasu jej trwania. I każda z tych sytuacji może być jak najbardziej w normie.

Na czym polega badanie USG? Czy jest szkodliwe dla dziecka? Jak często wolno je wykonywać?

USG polega na wysyłaniu przez głowicę niesłyszalnych dla ucha ultradźwięków, które odbijają się od ludzkich narządów, z powrotem wracają do głowicy i zostają przetworzone na obraz, który zobaczysz na monitorze. Fale dźwiękowe o tak wysokiej częstotliwości są całkowicie bezpieczne dla płodu i mamy. Co więcej, badanie ultrasonograficzne jest bardzo potrzebne na tym etapie ciąży! Nie tylko pozwala obejrzeć malca na ekranie, ale też ustalić, jak rośnie i czy dobrze się miewa. Ma na celu potwierdzenie ciąży, określenie liczby zarodków (a może to bliźniaki?!). Pozwala również wykluczyć ciążę pozamaciczną. Możesz je wykonywać właściwie tyle razy, ile zachcesz, jednak muszą być minimum trzy: między 6. a 11. tygodniem ciąży, około 20. tygodnia i tuż przed przewidywanym terminem porodu.

Jak w ciąży uprawiać seks? Czy nie zrobimy dziecku krzywdy?

Jeśli lekarz nie uzna ciąży za zagrożoną, nic nie stoi na przeszkodzie, byście kochali się z mężem jak dotąd. Zwłaszcza teraz, w pierwszym trymestrze, kiedy nie masz jeszcze widocznego brzuszka, którego nie można by było zbytnio uciskać. Maleństwo, które nosisz w brzuchu, jest bardzo dobrze chronione wewnątrz worka owodniowego – nie wnikną do niego żadne drobnoustroje czy plemniki. Gdy się kochacie, będzie czuło delikatne i kołyszące skurcze macicy – i to tylko podczas orgazmu.

 

Zostaw komentarz

Tagi:
Zostaw odpowiedź